اداره کل مدیریت بحران
صفحه اصلی
معرفي اداره كل مديريت بحران استان

اداره كل مديريت بحران استان با تمركز بر روي موضوعات مهمي از جمله ارتقاي آمادگي جامعه، برنامه‌ريزي و اجراي آموزش‌هاي عمومي و تخصصي، برنامه‌ريزي و برگزاري مانورهاي متعدد، هماهنگي بين‌بخشي و تعامل با دستگاه‌هاي مسئول، برگزاري جلسات شوراي هماهنگي مديريت بحران استان، هماهنگي برگزاري جلسات كارگروه‌هاي تخصصي 14گانه مديريت بحران و كميته‌هاي تخصصي استان، توزيع نظام‌مند و يكپارچه اعتبارات و تسهيلات، برنامه‌ريزي اجراي طرح‌ها و پروژه‌هاي متعدد مديريت بحران، نظارت بر اجراي پروژه‌هاي عمراني، تدوين و ابلاغ دستورالعمل‌ها و آيين‌نامه‌هاي مرتبط با مديريت بحران، استانداردسازي مصالح ساخت و ساز، اطلاع‌رساني مناسب و به موقع اخطاريه‌ها و هشدارهاي هواشناسي، هدايت و هماهنگي در برنامه عمليات مقابله با سوانح، تجهيز سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي به امكانات و خدمات مورد نياز در زمان بحران و ...، اقدامات ارزنده‌اي را در سطح استان انجام داده است.

اميد است اين اداره كل بتواند اقدامات ارزشمند ديگري در راستاي افزايش سطح دانش و آگاهي، ايمني و آمادگي جامعه در حوزه مديريت بحران و با همكاري ساير دستگاه‌هاي مسئول استان، به انجام برساند.

 

تاريخچه مديريت بحران

سوانح طبيعي به عنوان يكي از معضلات جهاني و جامعه بشري است و در اكثر كشورها سازماني با پشتوانه قانوني و امكانات وسيع عهده‌دار مسئوليت پيشگيري و مقابله با سوانح و بلايا و مديريت آن مي‌باشد. تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در كشور ساختار خاصي از مديريت سوانح در بخش‌هاي پيش‌بيني و پيش‌آگاهي، پيشگيري و كاهش اثرات سوانح، آمادگي، مقابله و بازسازي وجود نداشت. فعاليت‌هاي مربوطه به صورت پراكنده در برخي از قوانين سازمان‌ها پيش‌بيني شده بود، از جمله در برخي از مفاد قانون تشكيل ايالات و ولايت مصوب 17/9/1286، وزارت كشور مسئوليت داشته است تا در موقع طغيان رودخانه (سيل و طوفان)، با تمام امكانات براي حفظ نفوس و كمك اقدام كند.

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، به موازات تغيير و تحول در ساختار سازمان‌هاي اداري ايران، برنامه‌هاي مديريت حوادث و سوانح نيز دستخوش تغييرات عمده گرديد. با وقوع زلزله مخرب گيلان و زنجان در 31 خردادماه 1369 و به منظور انسجام بيشتر امور مديريت بحران، مسئوليت ستاد حوادث و سوانح غيرمترقبه كشور حسب دستور رياست جمهوري وقت و به استناد اصل 127 قانون اساسي از نهاد رياست جمهوري منتزع و در فرماندهي وزارت كشور قرار گرفت.

اولين اقدام وزارت كشور، در اجراي وظيفه خطير مقابله با سوانح و حوادث و كاهش خطرات ناشي از وقوع آنها، مطالعات وسيع در شناسايي موقعيت‌هاي خطرپذيري كشور با همكاري ساير وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهاي انقلاب اسلامي و ايجاد تشكيلات مناسب در مركز و سطح كشور بود و بر اين مبنا لايحه تشكيل كميته ملي كاهش اثرات سوانح طبيعي تهيه و به تصويب مجلس شوراي اسلامي و آئين‌نامه اجرايي آن در ارديبهشت‌ماه 1372 به تصويب هيأت وزيران رسيد.

در اجراي سياست‌هاي كلي مصوب مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در خصوص پيشگيري و كاهش خطرات ناشي از حوادث و سوانح غيرمترقبه و نظر به اينكه رئيس جمهور به‌عنوان مقام عالي امور اجرايي و مرجع تصميم‌گيري با نظرخواهي از هيأت وزيران مي‌باشد، لايحه «تشكيل سازمان مديريت بحران كشور» به مقتضاي زمان و نيازهاي آتي و فعلي كشور در سال 1386 توسط وزارت كشور تهيه و به مجلس شوراي اسلامي ارائه شد. به موجب اين قانون سازمان مديريت بحران كشور وظيفه ايجاد مديريت يكپارچه در امر سياستگذاري، برنامه‌ريزي، ايجاد هماهنگي و انسجام در زمينه‌هاي اجرايي و پژوهشي، اطلاع رساني متمركز و نظارت بر مراحل مختلف مديريت بحران را عهده‌دار مي‌باشد. همچنين ساماندهي و بازسازي مناطق آسيب‌ديده و بهره‌گيري از تمامي امكانات و لوازم مورد نياز موجود در وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي و عمومي، بانك‌ها و بيمه‌هاي غيردولتي، شوراهاي اسلامي، شهرداري‌ها، تشكل‌هاي مردمي، دستگاه‌هاي تحت امر مقام معظم رهبري و نيروهاي مسلح (با عنايت به تفويض اختيار مقام معظم رهبري) و نيز بهره‌گيري از توانمندي‌هاي ملي، منطقه‌اي و محلي براي مقابله با بحران و كاهش سوانح در قانون تشكيل سازمان مديريت بحران كشور به‌عنوان اختيارات قانوني سازمان مذكور پيش‌بيني و به وزارت كشور ابلاغ گرديده است.

رئيس سازمان مديريت بحران معاون وزير كشور مي‌باشد و شاخه‌هاي استاني سازمان در قالب اداره‌كل مديريت بحران استان‌ها تعريف گرديده است. از ديگر موارد پيش‌بيني شده در قانون و آئين‌نامه اجرايي سازمان مديريت بحران تشكيل 14 كارگروه تخصصي و عملياتي مي‌باشد كه رياست هر كارگروه با پيشنهاد بالاترين مقام دستگاه ذيربط از بين معاونين همان دستگاه با حكم وزير كشور منصوب مي‌شوند و شاخه‌هاي استاني دستگاه‌هاي مذكور در استانداري‌هاي كشور در قالب كارگروه‌هاي استاني به فعاليت مي‌پردازند.

تاریخ به روز رسانی: 1394/03/06
تعداد بازدید: 2893
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal