۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل مدیریت بحران
صفحه اصلی
اخبار دفتر
1395/04/29 استاندار اصفهان اعلام کرد: عدم وجود آب کافی و جوابگو نبودن سامانه ی موجود انتقال آب بعنوان دو معضل اساسی در آب شرب استان/ مردم در صرفه جویی در مصرف آب همکاری کنند
استاندار اصفهان اعلام کرد: عدم وجود آب کافی و جوابگو نبودن سامانه ی موجود انتقال آب بعنوان دو معضل اساسی در آب شرب استان/ مردم در صرفه جویی در مصرف آب همکاری کنند
به گزارش اداره کل روابط عمومی استاندرای اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در جلسه ی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، اظهارداشت: 75 درصد خاک استان درگیر خشکسالی است و به طور متوسط 30 درصد و در برخی نقاط تا 80 درصد کاهش بارش گزارش شده که باید به طور صحیح اطلاع رسانی شود.
رسول زرگرپور با بیان اینکه در شرق اصفهان تا80 درصد کاهش بارش نسبت به بلند مدت گزارش شده است، گفت: کاهش میزان بارش ها در شرق استان نسبت به سال گذشته قابل توجه بوده است و شدت خشکسالی در این نواحی قرمز و در برخی مناطق شرقی و جنوبی و بخش هایی از غرب استان بالا است.
استاندار اصفهان با اعلام اینکه بالای 70 درصد استان در خشکسالی شدید است ، تاکید کرد: آمار مربوط به خشکسالی باید دقیق اعلام گردد.
زرگرپور اضافه کرد: 75 درصد خاک استان درگیر خشکسالی است و به طور متوسط 30 درصد و در برخی نقاط تا 80 درصد کاهش بارش گزارش شده که باید به طور صحیح اطلاع رسانی شود.
وی با بیان اینکه استان اصفهان در سال آبی 94-95 درگیر یکی از خشکسالی ترین سال ها طی 40 سال گذشته بوده است، گفت:‌ در شرق استان و نائین 80 درصد، در شهر اصفهان 50 درصد و در سرشاخه های زاینده رود 25 درصد کاهش بارش داشته ایم به طوری که استان چهارمحال بختیاری نیز جزء 5 استان درگیر خشکسالی قرار گرفته است.
استانداراصفهان با تاکید بر اینکه مسئولان باید یک مدیریت خشکسالی در حوزه ی مربوط به خود داشته باشند، اظهارداشت: نیروهای نظامی، دانشگاه ها ، شهرداری ها ، ادارات و مردم باید کاهش مصرف آب را در دستور کار خود قرار دهند.
مدیرارشد استان اظهارکرد: در خصوص آب شرب دو معضل اساسی وجود دارد که معضل اول مربوط به عدم وجود آب کافی و دوم اگر آبی وجود داشته باشد سامانه ی موجود انتقال آب جوابگوی نیاز نمی باشد.
وی افزود: اگر شرایط موجود برای مردم به عنوان مصرف کنندگان اصلی آب شرب درست تشریح شود حتما همکاری خواهند کرد.
استانداراصفهان با اشاره به اینکه نگرانی هایی در خصوص کیفیت آب مصرفی وجود دارد، گفت: بهداشت آب روزانه توسط مدیریت بهداشت کنترل می شود. 
استانداراصفهان تصریح کرد: براساس اعلام مدیریت بهداشت و درمان استان، استانداردهای آب آشامیدنی رعایت شده و در حال حاضر وضعیت کیفی آب مطلوب است.
رسول زرگرپور با بیان اینکه براساس پیش بینی های صورت گرفته بارش ها در پاییز به تأخیر می افتد، گفت: این امر وضعیت استان را در خصوص تأمین آب شرب نگران کننده تر می کند و باید با احتیاط، دقت و وسواس در این خصوص عمل شود و نباید اجازه داد یک قطره آب نیز هدر رود و در این راستا مردم باید حتما همکاری نمایند.
استاندار اصفهان یادآور شد: وضعیت و شرایط استان از لحاظ آب و هوایی بسیار سخت است و باید هواشناسی، آب منطقه ای و آب و فاضلاب شرایط را اطلاع رسانی نمایند تا مردم همکاری لازم را داشته باشند.
*تنها 26 درصد از حجم مخزن سد زاینده رود آب دارد
استانداراصفهان در خصوص وضعیت سد مخزنی زاینده رود گفت: حجم آب پشت سد هم اکنون 328 میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 43 درصد و نسبت به بلند مدت 67 درصد کاهش حجم داشته است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 26 درصد حجم مخزن سد آب دارد ، گفت:‌ از این میزان، مقداری نیز رسوبات است که نشان دهنده ی وضعیت نامناسب سد می باشد.
مدیر ارشد استان به تشریح وضعیت دیگر سدها براساس گزارش آب منطقه ای پرداخت و افزود: سد حنا 50 میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که هم اکنون 4 میلیون متر مکعب از حجم آن آب دارد ، سد قره قاچ با 25 میلیون متر مکعب ظرفیت، 12 میلیون متر مکعب آب دارد و در سد گلپایگان 36 میلیون متر مکعب آب وجود دارد که وضعیت در این سد بهتر است.
زرگرپور با تاکید بر اینکه هیچ نهاد و ارگانی حق استفاده از آب شرب برای دیگر مصارف ندارد، اظهارداشت: اگر مواردی خلاف این موضوع وجود دارد باید احصا شود و طبق یک برنامه زمانبندی، برنامه ریزی و آب شرب آن نهاد قطع و محل تأمین آن عوض شود.
وی با اشاره به مشکلات باغات در خصوص تأمین منابع آب، گفت: باید در اسرع وقت جلسه ی مدیریت بحران آب در شهرستان هایی که با مشکل مواجه شده اند تشکیل گردد و سیاست بر این اساس باشد که یک اصله درخت نیز خشک نشود و راهکار مناسب برای رفع مشکل بکارگرفته شود.
*نباید حتی یک روستا مشکل تامین آب شرب داشته باشد
استاندار اصفهان با اشاره به گزارش مدیرکل آب و فاضلاب روستایی استان، گفت: منابع آبی به خصوص در چشمه ها و قنوات نگران کننده است و 340 روستا در شهرستان های نائین واردستان با مشکلات اساسی در آبرسانی مواجه هستند.
رسول زرگرپور با تاکید بر اینکه حتی یک روستا نیز نباید مشکل آب شرب داشته باشد و گفت: باید با استفاده از تانکر در خصوص تأمین آب شرب روستایی اقدام شود.
وی افزود: برای این امر باید از امکانات نیروهای نظامی، شرکت ها و ارگان ها استفاده شود اگر تأمین نشد باید این امکانات اجاره و مشکل آب روستا ها برطرف شود و نباید حتی یک روستا به خاطر نداشتن تانکر با بی آبی مواجه شود.
*در حوزه ی حفظ منابع طبیعی از وقوع حریق ، باید اصل بر پیشگیری باشد
وی در ادامه به تشریح وضعیت اراضی منابع طبیعی استان پرداخت و گفت: حفظ پوشش گیاهی برای جلوگیری از فرسایش خاک، گردو غبار و ... بسیار حائز اهمیت است.
استانداراصفهان با تاکید بر اینکه تمام تلاش مسئولان باید برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی باشد، گفت: فرمانداری ها و بخشداری ها در راستای آموزش و فرهنگ سازی از جمله در محل های گردشگری اقدام کنند و امکانات اولیه را نیز جهت اطفاء حریق در اختیار داشته باشند.
وی نقش مردم را در این خصوص بسیار مهم خواند و گفت: اساس کار باید بر حرکت های مردمی استوار باشد و اصل بر پیشگیری از وقوع حریق قرار گیرد و باید برای حفظ این سرمایه ی ملی تلاش شود.
استانداراصفهان در پایان در خصوص روستای کلوسه و رانش زمین در این منطقه خواستار ادامه اقدامات مؤثر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستای مذکور شد و از دستگاههای ذیربط خواست به مسئولیتهای خود در این رابطه عمل نمایند.
تعداد بازدید: 4024
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal