۱۳۹۷ جمعه ۱ تير
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل مدیریت بحران
صفحه اصلی
اخبار دفتر
1395/10/05 استانداراصفهان: در مقوله ی مدیریت بحران ، تکرار یک حادثه ی مشخص ، امتیاز منفی تلقی می گردد
استانداراصفهان: در مقوله ی مدیریت بحران ، تکرار یک حادثه ی مشخص ، امتیاز منفی تلقی می گردد
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در جلسه ی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به پنجم دیماه روز ایمنی در برابر زلزله وکاهش اثرات بلایای طبیعی و تقدیر و تشکر از عوامل مدیریت بحران استان اظهار داشت: حدود 100 سال قبل مدیریت بحران در کشور شکل گرفت و از لحاظ وضع قوانین و مقررات نیز سابقه ی مدیریت بحران در کشور به دهه ی 40 باز می گردد.
وی با بیان اینکه این ستاد از سال 1367 به طور رسمی آغاز بکار کرد، گفت: ایران جزء 10 کشور بلاخیر دنیا است و در مسائلی همانند خشکسالی و زلزله ، میزان خسارت های مالی و جانی بسیار زیاد است.
رسول زرگرپور با بیان اینکه زلزله بیشترین خسارت جانی و خشکسالی بیشترین خسارت مالی را تاکنون به کشور تحمیل کرده است، گفت: استان اصفهان از جمله استان هایی است که کمتر در مواجهه به آسیب های طبیعی همچون زلزله قرار دارد ولی در مسائلی از قیبل خشکسالی، سیلاب و آفات از جمله استان های در معرض خطر است.
استاندار اصفهان ستاد مدیریت بحران استان را ستادی فعال خواند و گفت: کارگروه های تخصصی در این ستاد به صورت مستمر فعالیت می کنند و وضعیتی را ایجاد کرده اند که خوشبختانه استان اصفهان نسبت به دیگر استان ها در شرایط بهتری قرار دارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر اعتبارات مربوط به مدیریت بحران در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دارد، اظهارداشت: متاسفانه برخی از سیاست های این سازمان نسبت به سیاست های وزارت کشور متفاوت است و با توجه به اینکه متولی اصلی رسیدگی به بحران ها و حوادث وزارت کشور است اخذ طولانی جذب اعتبار از سازمان برنامه و بودجه در زمان وقوع حوادث فعالیت ها را با مشکل مواجه می کند.
زرگرپور با تاکید بر اینکه در زمان وقوع حوادث باید اقدام سریع صورت گیرد، گفت: در این زمان نمی‌توان منتظر ابلاغ و تخصیص اعتبار از مرکز بود و باید اقدامات فوری برای حل مشکل در کوتاه مدت به انجام برسد و به همین دلیل نیز خواستار بازگشت این اختیارات به وزارت کشور هستیم.
استاندار اصفهان در ادامه اظهارداشت: در مسائل مربوط به حوادث و در مقوله ی مدیریت بحران ، تکرارحادثه ، امتیازی منفی است و باید به گونه ای برخورد شود که در منطقه ای که حادثه ای رخ می دهد بازسازی ها طوری صورت گیرد که دوباره شاهد وقوع این حوادث نباشیم.
رسول زرگرپور به تامین منابع و اعتبارات اشاره کرد و افزود: از اواسط سال گذشته به دلیل موانع مالی و بودجه ای، اعتبارات حوادث کاهش یافت ولی خوشبختانه با بهبود شرایط از دو هفته ی قبل اعلام گردید که تخصیص اعتبارات به جریان افتاده است و کاهش یکساله ای که در رابطه با اعتبارات و تخصیص حوادث صورت گرفته بود، برطرف شده و تلاش می شود که در این زمینه جبران مافات صورت گیرد.
استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به گزارش سازمان هواشناسی در خصوص میزان بارش ها در استان و سرشاخه های رودخانه ی زاینده رود گفت: علیرغم اینکه در سرشاخه ها میزان بارش ها با سال گذشته تفاوت چندانی ندارد ولی مشکلی که در این ارتباط وجود دارد این است که در حال حاضر 13 درصد حجم سد پر است و بعبارتی سد خالی است.
زرگرپور افزود: بیشتر این بارش ها در سرشاخه ها به صورت جامد بوده است و بر اثر برودت هوا فعلاً امکان تبدیل این منابع آبی به روان آب وجود ندارد.
استاندار اصفهان به گزارش ارائه شده در خصوص جلوگیری از وقوع سیلاب در استان اشاره کرد و افزود: براساس آمار ارائه شده 55 سازه در مسیر رودخانه و یا در حریم سد است که تاکنون 13 مورد رفع خطر شده و باید تلاش شود که در یک پروسه ی زمانی مشخص تمام این سازه ها با یک روش قانونی رفع خطر گردد.
رسول زرگرپور با تاکید بر اینکه نباید دوباره شاهد قطع آب در استان باشیم، گفت: باید اقداماتی که در رابطه با جلوگیری از وقوع مجدد این امر برنامه ریزی شده است با دقت انجام شود تا مطمئن شویم که دیگر این اتفاق ایجاد نخواهد شد.
وی در پایان از همه تلاشگران در عرصه ی مدیریت بحران استان قدردانی نمود وگفت: با توجه به اقدامات موثر صورت گرفته خوشبختانه علیرغم همه ی محدودیت ها ، استان با موضوعی حاد مواجه نشده است و همه ی مسائل تحت کنترل قرار دارد.
مدیرکل بحران استانداری اصفهان نیز در این نشست با اشاره به اینکه در سال 95، شورای هماهنگی مدیریت بحران استان 6 جلسه تشکیل داده است، گفت: 43 مصوبه در این جلسات به تصویب رسیده که خوشبختانه تمامی آنها اجرایی شده است.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان نیز در این نشست اظهارداشت: در سال زراعی 95-96 میزان بارش های استان نسبت به مدت مشابه بلند مدت 32 درصد کاهش و در استان چهارمحال بختیاری با 15 درصد کاهش مواجه است.
وی تصریح کرد: میانگین بارش ها تا سوم دی ماه در استان اصفهان برابر 30 میلی متر بوده است که نسبت به بلند مدت 32 و دوره ی مشابه سال گذشته 33 درصد کاهش داشته است.
مجید بیجندی میزان بارش در شهر اصفهان را 13 میلی متر برشمرد و اظهارداشت: در کوهرنگ میزان بارش ها 391 میلی متر بوده است که 10 درصد از میانگین مشابه بلند مدت و 8 درصد از سال گذشته کاهش داشته است.
وی افزود: خشکسالی هیدرولوژیک شدید در سرشاخه های زاینده رود مشاهده می شود که باید در مدیریت منابع آبی مورد توجه قرار گیرد.
گفتنی است در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در خصوص پیشگیری از وقوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان ارائه شد و استاندار اصفهان بر اهمیت رصد مداوم این موضوع با توجه به نگرانیهای موجود تأکید نمود. 
تعداد بازدید: 20
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal