۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۸ شهريور
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل مدیریت بحران
صفحه اصلی
اخبار دفتر
1396/04/12 نخستین جلسه هم اندیشی معاونین امداد و نجات استانهای معین و جانشین استان اصفهان در مدیریت بحران برگزار شد
نخستین جلسه هم اندیشی معاونین امداد و نجات استانهای معین و جانشین استان اصفهان در مدیریت بحران برگزار شد

نخستین جلسه هم اندیشی معاونین امداد و نجات استانهای معین و جانشیناستان اصفهان در مدیریت بحران برگزار شد    

 به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان اصفهان، نخستین جلسه هم اندیشی معاونین امداد و نجات استانهای معین و جانشین استان اصفهان در مدیریت بحران با حضور مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان ، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان و معاونین امداد و نجات استانهای معین و جانشین استان اصفهان صبح امروز در اصفهان برگزار شد .

در این جلسه مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان با اشاره به حوادث متعدد ترافیکی و جاده ای، صنعتی ،کوهستانی و ... و گستردگی و اقلیم متنوع استان اصفهان اظهار داشت : باتوجه به اولویت های خطرپذیری نسبت به حوادث طبیعی وانسان ساخت ، توسعه چتر آموزشهای همگانی برای عموم مردم ونیز آموزشهای تخصصی برای تیمهای عملیاتی ضروری می باشد .

دکتر مومنی افزود : جمعیت هلال احمر استان اصفهان درصدد است با رصد خطرپذیری استانهای همجوار و تهران سناریوهای ورود به حوادث را تدوین و ارایه نماید و برنامه ریزی برای اجرای برنامه پنج ساله جمعیت باهدف ایجاد جامعه تاب آور نیز در همین راستا می تواند موثر باشد .

 

وی با بیان ضرورت کاربردی کردن تصمیمات و مصوبات  کارگروه تخصصی امدادونجات و آموزش همگانی در استان ها  و برگزاری منظم جلسات و پیگیری مصوبات وبازخوردهای این جلسات تصریح کرد : این کارگروه در تهیه و تدوین نقشه های خطرپذیری و مدیریت ریسک نقش بسزا و موثری دارد و این موضوع می تواند در پیشگیری از سوانح و آمادگی در مقابله با آنها نقش مهمی ایفا کند .

 

دکتر مومنی در پایان، توسعه مرکز کنترل و هماهنگی عملیات و ارتقا سطح هماهنگی با سایر سازمانها واستانهای کشور را عامل مهمی در کاهش اثرات ناشی از سوانح دانسته و بر استفاده از تجربیات حوادث گذشته در پاسخگویی مناسب به حوادث احتمالی در آینده تاکید کرد  .

 

در ادامه این جلسه مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان با بیان اینکه اصول هفتگانه مندرج در قاموس جمعیت هلال احمر به عنوان یک نهضت انسانی در هیچ سازمانی دیده نمی شود اظهار داشت : این اصول مرز جغرافیایی و فیزیکی نمی شناسد و این اگر در عمل تبلور پیدا کند قطعا مرزهای بین استان ها کنار می رود و همدلی جای آن را می گیرد و این هم اندیشی در واقع یکی از مصادیق تبلور عینی این موضوع است و بسیار ارزشمند می باشد .

 

مهندس شیشه فروش در ادامه به تشریح  اهمیت طرح خطرپذیری استانها پرداخته و افزود : تاکید مدیریت ریسک امروزه بر مقدم بودن پیشگیری بر درمان و پاسخ واکنشی است و بنابر این ضرورت است که طرح خطر پذیری و تدوین نقشه مخاطرات اولویت پیدا می کند .

وی هماهنگی درون سازمانی و برون سازمانی در هلال احمر به ویژه هلال احمر استان اصفهان را از عوامل موثر در توفیق این جمعیت در تمامی حوادث استانی و ملی دانسته  و خواستار تدوین سناریوهای پاسخگویی به حوادث مختلف از سوی تمامی سازمانهای مرتبط با مدیریت بحران شد .

  

شیشه فروش در پایان با بیان قوانین حاکم بر روح مدیریت بحران در سیاست های کلان کشور ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری در زمینه مدیریت بحران و سند راهبردی سندایی (برنامه سازمان ملل برای کاهش ریسک سانحه ) ،بر هدفمندی آموزش ها در این حوزه و بویژه در حوزه امداد و نجات با محوریت جمعیت هلال احمر تاکید کرد .

 

بنابراین گزارش مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر نیز در این هم اندیشی با بیان اینکه همواره پیشگیری مقدم برپاسخگویی است وبرای پاسخگویی مناسب به حوادث و سوانح درسطح کشور می بایست از قبل  برنامه ریزی لازم و میزان آسیب پذیری شهرها بررسی شود ، تصریح کرد : به همین منظور سازمان امدادونجات برنامه ریزی خاصی در حوزه پاسخگویی داشته و با تشکیل تیمهای واکنش سریع درسطح کشور ، میزان آمادگی را بالا برده است .

درخشان همچنین اظهار داشت : ازسوی دیگر مطالعات جامع درخصوص خطرات و سوابق تاریخی بحرانها دراستانها درحال انجام است که براساس میزان وقوع مخاطرات نسبت به تجهیز و آمادگی استانها اقدام صورت گرفته همچنین برای بلایا و حوادث نوپدید و جدید نیز برنامه ریزی لازم صورت خواهد گرفت .

مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر در پایان خاطرنشان کرد : برای افزایش قدرت تصمیم گیری مدیران در زمان بحران نیز برنامه های نرم افزاری وسامانه های رایانه ای  آماده شده که درکنارمدیران به فرآیند تصمیم سازی کمک شایانی خواهد نمود .

 

گفتنی است نخستین جلسه هم اندیشی استان های جانشین و معین استان اصفهان با حضور معاونین امداد و نجات  استان های فارس، یزد،کهکیلویه و بویراحمد، مرکزی، قم، خراسان جنوبی، لرستان، سمنان و  نماینده سازمان امداد و نجات و به میزبانی جمعیت هلال احمر استان و اداره کل مدیریت بحران استانداری اصفهان در روز دوشنبه دوازدهم تیرماه در سالن کنفرانس جمعیت هلال احمر استان اصفهان برگزار شد .

تعداد بازدید: 52
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal